ساختمان دات نت - نیازمندی های صنعت ساختمان
ساختمان دات نت - نیازمندی های صنعت ساختمان

کفپوش آرملات چیست؟ بررسی مزایا و ویژگی ها

کفپوش آرملات، یکی از مقاوم ترین کفپوش های بتنی موجود در سطح کشور می باشد که علاوه بر مقاومت سایشی و فشاری بالا به واسطه استفاده از سنگدانه های معدنی زیبایی خاصی را نیز به سطح هدیه می دهد.
در گذشته برای اجرای کف سازی صنعتی، از کفپوش های سنتی مانند موزاییک و سنگ استفاده می‌شده است. اگرچه استفاده از این مصالح تا حدی، نیازها را برآورده و مقاومت فشاری و خمشی را در حد متوسط تأمین می‌کرد اما معایبی از جمله عدم پایداری در برابر سایش و فرسودگی، عدم یکپارچگی سطح و احتمال شکستگی و جداشدگی در اثر تردد سنگین و همچنین سرعت اجرای پایین از دغدغه های متخصصین فعال در حوزه کفسازی جهت استفاده از این مصالح بوده است.
کارشناسان شرکت تولیدی صنعتی آرملات با اندیشه در جهت رفع این کمبودها و شناخت نیاز به یک کفسازی مقاوم در صنعت ساختمان، بر آن شدند که محصولی تولید نمایند تا پاسخگوی نیاز این حوزه از صنعت ساختمان باشد. در سال 1366 و پس از چند سال تحقیق و توسعه کارخانه این شرکت در شهر دلیجان ساخته و در سال 1367 محصول خود را به نام کفپوش آرملات به حوزه صنعت و ساختمان معرفی و عرضه نمود.

 

کفپوش آرملات چیست؟

آرملات کفپوش بتنی بسیار مقاوم در برابر سایش است که با تلفیق سنگدانه‌های معدنی با مقاومت بسیار بالا، سیمان و افزودنی های خاص در طیف رنگ های مختلف تولید می‌گردد و با سطحی سنگدانه ای جلوه خاصی را در ذهن بیننده تداعی می‌نماید. اگرچه در ترکیبات و تولید محصول آرملات از میلگرد و دانه¬های فلزی استفاده نمی‌گردد، لیکن انتخاب سخت¬دانه-های¬کانی مانند گرانیت، کوارتزیت و پاره‌ای از مواد شیمیائی و سیمان توانسته است، مقاومت فشاری80 MPa و مقاومت خمشی MPa 10را به این محصول بدهد. آرملات از گرانول¬هایی با قطر 75/0 تا 10 میلی‌متر و سختی 6 تا 8 در مقیاس موس (Mohs) تولید می‌گردد.
لایه آرملات بر اساس تردد مورد انتظار در ضخامت یک تا دو سانتیمتر بر روی بتن تازه اجرا شده و سطح آن به وسیله ماله سینی و پروانه‌ای پرداخت می‌گردد. بعد از گذشت دروه کیوراسیون بتن (28 روز) توسط دستگاه ساب رویه سطحی (شیرابه سیمان) از روی سطح برداشته می‌شود تا سنگدانه‌ها نمایان شوند. این ساب میتواند هم به صورت معمولی و هم به همراه آرموگلس که مواد نفوذگر بر پایه سیلیکات لیتیوم می‌باشد، صورت پذیرد که باعت افزایش مقاومت سایشی، مقاومت در برابر نفوذ آب و روغن و همچنین زیبایی دو چندان آرملات می‌گردد.

 

کاربرد کفپوش آرملات

این کفپوش به واسطه میزان مقاومت و کیفیت بالایی که دارد در طیف وسیع صنایع کاربرد دارد. از مهمترین کاربرد های این کفپوش را می توان در خطوط تولید صنایع خودرو سازی، هلی ‌پد، فرودگاه و آشیانه هواپیما پالایشگاه ها و صنایع پتروشیمی، صنایع دفاعی، صنایع کشتی‌سازی ، سوله مواد غذایی، بیمارستان ها و مراکز درمانی، انبارهای عمومی، نمایشگاه ها و موزه ها، سردخانه های صنعتی، سالن های با تردد بالا مانند ایستگاه های مترو و راه آهن اشاره کرد. همچنین استفاده از این محصول برای رفع یکی از مهمترین نیازمندی های ساختمان یعنی کفپوش پارکینگ های طبقاتی، مسکونی و تجاری نیز اشاره کرد.

 

مزایای کفپوش آرملات

از مهمترین مزایای این کفپوش می توان به موارد زیر اشاره کرد.
مقاومت فشاری و سایشی فوق العاده، فاقد جمع شدگی، مقاومت در برابر حریق و غیرقابل اشتعال، هزینه کمتر و مقرون به صرفه نسبت به سایر محصولات رایج در بازار، مقاومت عالی در تردد سنگین، عدم تولید گرد و غبار و نظافت راحت، طیف رنگی مختلف، مقاوم در برابر اسید و قلیاهای ضعیف، مقاوم در برابر یخ زدگی اشاره کرد.

کفپوش آرملات

مراحل اجرای کفپوش آرملات

1-آرماتوربندی

با توجه به شرایط پروژه و زمان‌بندی عملیات ساختمانی، در هر مرحله آرماتوربندی، لازم است آرماتوربندی کف طبق نقشه¬های اجرایی بر روی خرک¬های پلاستیکی (spacer) انجام گردد و نحوه کارگذاری خرک‌ها به‌گونه‌ای باشد که شبکه آرماتور تحت وزن کارگر هنگام بتن‌ریزی جابجایی نداشته باشد. رعایت پوشش بتن روی میلگرد (cover) حداقل 7 سانتیمتر مطابق آئین نامه الزامی می باشد.

 

2- قالب‌بندی

کف هر محوطه اجرایی برحسب عملیات اجرا، شمالی/جنوبی یا شرقی/غربی به عرض حداکثر 3 متر توسط پروفیل قوطی به‌عنوان قالب بتن تقسیم می شود. در صورت نداشتن محدودیت عمقی، برای ثابت نگه‌داشتن قالب (قوطی) از میلگردهایی که از قبل آماده شده، استفاده می گردد. (البته در صورت لزوم می‌توان از روش‌های جایگزین استفاده نمود). قالب ها به‌صورتی تنظیم گردند که تراز روی قالب (قوطی) منطبق بر سطح نهائی اجرا باشد.

 

3- اجرای بتن‌ریزی کف

در این مرحله با توجه به اجرای قالب بندی ها به‌صورت نواری، بتن با ویژگی مقاومت حداقل 30 مگاپاسکال به‌صورت آماده توسط تراک میکسر حمل و با قرارگیری میکسر در مجاورت پمپ بتن، به داخل قالب ها تخلیه می گردد، قبل از بتن ریزی تراز قالب ها توسط نقشه بردار کنترل نهایی می شود. عملیات بتن ریزی به‌صورت یک خط در میان صورت می گیرد و با رعایت همپوشانی میلگردها، نسبت به اجرای بتن ریزی در خطوط خالی اقدام خواهد شد. در مرحله بعدی جهت اجرای درزهای اجرایی و انبساطی (Construction Joint & Expansion Joint) با رعایت فواصل تعیین‌شده و همچنین با در نظر گرفتن مراحل بستن آرمــاتور که قبل از بتن ریزی انجام‌شده، نسبت به ادامه بتن ریزی اقدام خواهد شد.

 

4- اجرای آرملات و پرداخت سطح نهایی

پس از ریختن بتن در محل موردنظر، تراز و شمشه نمودن سطح بتن زیرین به¬صورت اره¬کشی به‌نحوی انجام می‌گردد که سطح تمام‌شده به¬اندازه ضخامت لایه آرملات پایین¬تر از سطح تمام‌شده نهایی کف‌سازی باشد، سپس با گیرش اولیه بتن (سطح بتن به قدری سخت شده باشد که بتواند وزن آدمی را پذیرا باشد ولی جای عاج کفش روی بتن باقی بماند) لایه آرملات اجرا گردیده و پس از آماده‌سازی و اجرای لایه آرملات و شمشه¬کشی و گذشت زمان گیرش اولیه ، ماله پروانه ای با سینی جهت تسطیح سطح نهایی کار اجرا و پس از گذشت زمان مورد¬نیاز، ماله پروانه¬ای بدون سینی جهت پرداخت نهایی در چندین مرحله متوالی بر روی سطح کار اعمال می¬گردد.

5- اجرای برش روی سطوح تمام‌شده کف

پس از اتمام عملیات بتن و کف‌سازی، به منظور کنترل ترک‌هاى احتمالى در سطح، محل اضلاع اسلب‌ها که در نقشه مشخص گردیده با کاتر (cutter) با عرض 3 تا 5 میلی‌متر و با عمق 3/1 ضخامت دال برش داده خواهد شد. لازم به ذکر است که این عملیات (اجرای درزهای اجرایی) پس از گذشت مدتی از اتمام کار برحسب فصول کار و دماى محیط انجام خواهد شد.

 

6- سابزنی

پس از اتمام عملیات اجرایی و با توجه به شرایط محیط (حدود 10 روز بعد) عملیات ساب‌زنی روی پوشش آرملات اجرا می گردد. این عمل باعث برداشته شدن شیره سیمان و نمایان شدن سنگدانه های آرملات می‌شود.

 

7- پر نمودن درزهای سطح

در پایان کار درزهای عرضی ایجادشده و درزهای طولی به‌وجود آمده با مواد پرکننده که بر پایه پلی یورتان می باشند پرگردیده و بندکشی میگردد.

جمع بندی
آرملات، امروزه با 35 سال تجربه اندوزی و با تکیه بر دانش نیروهای متخصص خود، مهمترین تولیدکننده روکش مواد سخت بتنی در خاورمیانه می باشد. لازم به ذکر است به دلیل کیفیت بسیار مطلوب محصول کفپوش صنعتی آرملات و از طرفی عدم وجود قانون برندینگ، متاسفانه در دهه های 80 و 90 شرکت های مختلفی محصولات خود را با نام آرملات تولید و عرضه نمودند که تماما کپی ناقص و فاقد کیفیت از محصول کفپوش صنعتی شرکت تولیدی صنعتی آرملات می باشد.
برای مشاوره، بازدید فنی کارشناسان و یا استعلام قیمت ، با دفتر مرکزی شرکت به شماره 02158439 تماس حاصل فرمایید.

منبع: آرملات

Rate this post
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *