ساختمان دات نت - نیازمندی های صنعت ساختمان
ساختمان دات نت - نیازمندی های صنعت ساختمان
تفاوت پرده ضد حریق و پرده ضد دود

تفاوت پرده ضد حریق و پرده ضد دود چیست؟

تفاوت پرده ضد حریق و پرده ضد دود بیشتر بر نوع کاربری می باشد. به صورت کلی پرده ضد آتش و پرده دود از نظر ظاهر و عملکرد هر دو مشابه هستند اما در عملکرد متفاوت می باشند. در این پست از مقالات نیازمندی های ساختمان قصد داریم به بررسی تقاوت عملکرد پرده ضد حریق و دود بپردازیم.

پرده ضد دود چیست؟

پرده ضد دود به عنوان بخشی از سیستم کنترل دود استفاده می شود. این پرده ها برای جلوگیری از رسیدن دود به مناطق دیگر ساختمان و یا هدایت آن از طریق یک مسیر مشخص مورد استفاده قرار می گیرد. پرده های ضد دود تا سطح زمین یعنی از سقف تا کف پایین نمی آیند بلکه آنها به طور کلی بالاتر از ارتفاع قرار می گیرند تا با وسایل فرار تداخل نداشته باشند.

 

پرده ضد حریق چیست؟

پرده ضد حریق برای ایجاد جداسازی آتش بین دو فضا استفاده می شود. ممکن است کنترل دود را فراهم کند، اما این هدف اصلی آن که جلوگیری از گسترش آتش است، نیست. معمولاً ممکن است برای محافظت از یک راه پله باز یا جلوگیری از حرکت آتش از یک طبقه به طبقه دیگر، از طریق یک دهلیز باز استفاده شود .

پرده ضد حریق و پرده ضد دود
تفاوت پرده ضد حریق و پرده ضد دود

 

معمولا این پرده ها برای ارائه دو عملکرد اصلی مورد نیاز هستند:

برای محدود کردن گسترش دود و آتش سوزی در سازه ها

ایجاد دسترسی فوری برای تخلیه سریعتر افراد محبوس و درگیرشده در سازه ها

 

همچنین بخوانید

پرده ضد دود آسانسور چگونه مانع انتقال دود می شود

قیمت اجرای پوشش ضد حریق

 

پرده ضد حریق و پرده ضد دود چه تفاوتی دارند؟

تفاوت پرده ضد حریق و پرده ضد دود چندان زیاد نیست. از نظر عملکرد، انتظار می رود که یک پرده ضد دود فقط در معرض دود قرار گیرد زیرا درجه آتش سوزی آن  1112 درجه فارنهایت است. از طرف دیگر، یک پرده ضد حریق ممکن است در معرض خود آتش باشد و دمای آتش می تواند یک درجه حرارت باشد. خیلی بالاتر بنابراین، پرده باید محکم تر باشد. پرده ضد آتش در برابر منحنی استاندارد ISO آتش، که بیش از 1800 درجه فارنهایت است، درجه بندی می شود.

 

اگر میخواهید از پرده دود در ساختمانی  استفاده کنید که در آن پرده آتش نشانی مورد نیاز است این کار میتواند خطرآفرین باشد زیرا پرده ضد دود به اندازه کافی مقاوم نخواهد بود تا در برابر دمای آتش مقاومت کند.

به طور کلی تفاوت عمده در میزان مقاومت پرده می باشد.بسیار مهم است که مطمئن شوید کدام یک مورد نیاز است و آن را به طور دقیق مشخص کنید. به عبارت دیگر، پرده های آتش نشانی گسترش آتش را محدود می کنند و پرده های دودی فقط انتشار دود را محدود می کنند و این تفاوت قابل توجهی است.

تفاوت پرده ضد حریق و پرده ضد دود
تفاوت پرده ضد حریق و پرده ضد دود

هر دو محصول بخش مهمی از استراتژی ایمنی ساختمان در برابر آتش سوزی را تشکیل می دهند. می بایست در زمان خرید حتما ساختمان مورد بررسی کارشناسان قرار بگیرد و بهترین محصول که با کاربری ساختمان و پیش بینی نوع کاربری مورد استفاده قرار می گیرد خریداری شود. همچنین پس از نصب پرده، باید به طور مناسب نگهداری شوند.

 

پیشنهاد می شود برای مشاوره تخصصی و خرید به صفحه شرکت های پرده ضد حریق و دود مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *